piątek, 20 stycznia 2017

AROMATERAPIA - olejki eteryczne.

   


      Aromaterapia jako forma terapii stosowana jest równolegle z fitoterapią czyli  ziołolecznictwem  od kilku tysięcy lat.
Ponieważ właśnie od tysięcy lat człowiek świadomie korzysta z leczniczej mocy roślin. Wiedzę tę przekazywano z pokolenia na pokolenie. Współczesne badania naukowe potwierdzają dezynfekujące, bakteriobójcze i antywirusowe właściwości roślin. Dlatego warto zainteresować się aromaterapią.

     Aromaterapia polega na stosowaniu olejków eterycznych pochodzenia roślinnego, w celu poprawienia stanu zdrowia i samopoczucia.  Stosowanie ich wpływa na  nasze ciało, ale również na naszą sferę umysłową i duchową, pomagając tym samym uzyskać równowagę ciała, umysłu i ducha.

Olejki są pozyskiwane z kwiatów, drzew, krzewinek, ich korzeni, nasion, żywic, z roślin rosnących na ziemi. Są pozyskiwane poprzez destylację parową, ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, ekstrakcję z dwutlenkiem węgla i tłoczenie. Na jakość i wyjątkowość olejków ma wpływ miejsce gdzie rosną rośliny , ich warunki dojrzewania oraz zastosowane nawozy.
W zależności od tego z jakiej rośliny zostały wydobyte, mają określony wpływ na człowieka i wnikają do krwioobiegu  przez skórę, układ oddechowy lub system nerwowy. W trakcie wdychania bardzo mała liczba cząsteczek olejku bierze udział w wymianie gazowej. W bezpośrednim kontakcie ze skórą podczas masażu czy kąpieli, mikroskopijne cząsteczki olejku przenikają przez naskórek do skóry właściwej . A ponieważ skóra jest silnie ukrwiona, cząsteczki olejku przenikają do całego układu krążenia przez naczynia włosowate.
Warto przy tym wiedzieć, że olejki w przeciwieństwie do leków syntetycznych nie odkładają się w organizmie ale są wydalane po kilku godzinach u osoby zdrowej , a w przypadku osoby chorej po kilkunastu godzinach. 
 
  
Stosowanie olejków w domu jest proste i bezpieczne. Można je używać dla pięknego zapachu, w celach kosmetycznych oraz leczniczych. W zależności od powodów sięgamy po nie aby:

-  wykonać inhalacje parowe. Pomagają oczyścić płuca i zatoki, dając ulgę w stanach zapalnych. W tym celu kilka kropli olejku dodajemy wraz z wodą do miseczki inhalatora i uruchamiamy urządzenie, lub wkraplamy olejek do miseczki z parującą wodą, okrywając głowę ręcznikiem i wdychamy parę przez kilka minut.
- wykonać kompresy. Kilka kropli olejku mieszamy z gorącą wodą, zanurzamy bawełnianą tkaninę lub gazę i przykładamy do bolącego miejsca. Czynność tę powtarzamy często. Można też stosować  kompresy z zimną wodą lub nawet lodem.
- sporządzić  maści. Najprościej dodać kilka kropli olejku do kremu nośnikowego, który można wykonać samemu, ale prościej mieszamy krople olejku z gotowym kremem bezwonnym.
- do kąpieli.  Do dobrze ciepłej a nawet gorącej wody dodajemy od kilku do kilkunastu kropli olejku, starannie rozprowadzając go na powierzchni wody przed wejściem do wanny. Wchodzi on wtedy w kontakt z całą skórą a w procesie oddychania inhaluje. Jest to prosty i przyjemny sposób wykorzystania olejków.
- do masażu. Stosuje się w celu wzmacniającym, pobudzającym czy relaksującym. Olejki eteryczne miesza się w oleju nośnikowym, najczęściej roślinnym, zwanym inaczej bazowym czy prostym. Najlepsze są oleje tłoczone na zimno, gdyż zachowują znaczną ilość składników odżywczych roślin, z których są pozyskiwane.  Można wykonać masaż ogólny lub częściowy, dodając 5-15 kropli olejku eterycznego do bazy. W przypadku poważnych dolegliwości zdrowotnych jak zakrzepica , żylaki podudzi , rany skóry nie należy stosować olejków, a najlepiej konsultować się z doświadczonym masażystą.

Pomimo dobroczynnych zalet wykorzystywania olejków w aromaterapii należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania co do ich stosowania. 
Nie należy przyjmować ich doustnie.
Kobiety w ciąży powinny konsultować z lekarzem stosowanie olejków. Lepiej jednak będzie, gdy na czas ciąży zaprzestaną stosowania aromaterapii.
Osoby z alergiami,  powinny   przed zastosowaniem konkretnego olejku wykonać test alergiczny. Olejek rozpuszcza się w wodzie i smaruje skórę za uchem. Jeśli po 12 godzinach nie pojawią się objawy niepożądane, to olejek jest bezpieczny dla danej osoby.
W terapii olejkami eterycznymi poprawnie stosowanymi nie powinny pojawić się powikłania ale  ostrożność i rozwaga są zalecane. 


Przedstawione tu informacje nie stanowią porady lekarskiej, służą  wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz