niedziela, 13 lipca 2014

WODA - wodzie nierówna.




Szklanka czystej wody coraz częściej jest postrzegana jako symbol zdrowego trybu życia. Jednak woda wodzie nierówna. Są wody, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie, ale są i takie, na których można tylko zaparzyć zioła lub herbatę. Wiemy, że nie ma drugiej tak potrzebnej do życia substancji jak woda. Stanowi podstawę naszego żywienia. Dlatego warto zadbać o odpowiednią jakość oraz ilość spożywanej wody.
 Bez względu na wiek organizm nasz potrzebuje wartościowych składników mineralnych. Dlatego wybierając wodę do picia, gdyż o niej mowa, trzeba zwrócić uwagę na jej skład mineralny.
Wody mineralne stanowią dobre źródło wielu składników mineralnych, zwłaszcza tych najbardziej wartościowych jak magnez, wapń, sód, siarczany, chlorki, wodorowęglany, a niektóre zawierają też żelazo, jod, fluor.
Dlaczego minerały te są tak ważne?
Magnez – odgrywa istotną rolę w budowie komórek (zwłaszcza mięśniowych) i kości, spowalnia procesy starzenia, wpływa na zachowanie równowagi systemu nerwowego, jest składnikiem enzymów, ułatwia eliminację ołowiu. Niedobory magnezu powodują zaburzenia rytmu serca, skurcze, nadpobudliwość układu nerwowo-mięśniowego. Dzienna zalecana dawka dla osób dorosłych to 375mg. Korzystne oddziaływanie na zdrowie ma woda zawierająca od 35 do 50 mg/l magnezu. Na udział magnezu w wodzie powinny uważać osoby z niewydolnością nerek.
Wapń – buduje kości, zęby, ma wpływ na prawidłową pracę serca i aktywność układu mięśniowo-nerwowego, bierze udział w prawidłowym krzepnięciu krwi, zapobiega osteoporozie i chorobom nowotworowym, pomaga przy leczeniu procesów zapalnych. Niedobory wapnia powodują próchnicę zębów i krzywicę, osteomalację – ciężką chorobę spowodowaną niedostateczną mineralizacją kości. Zalecana dawka dzienna dla osób po 50 roku życia to 1300mg.
Sód – bierze udział w regulacji gospodarki wodnej w ustroju, ma podstawowe znaczenie w regulacji ciśnienia krwi, bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych i kurczenia mięśni, zapobiega odwodnieniu organizmu. Zaleca się picie wody o zawartości sodu od 200 do 1000 mg/l, tym więcej im większe wydalanie soli z potem. Na wysoką zawartość sodu muszą uważać osoby z nadciśnieniem, cukrzycą.
Jod – jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy. Zalecana dawka dzienna dla dorosłych to ok. 150 mikrogramów. Po wody o znacznej zawartości jodu nie powinny sięgać osoby z chorobami tarczycy.
Chlorki – wchodzą w skład kwasu żołądkowego, biorą udział w procesie trawienia. Odpowiednia ich ilość utrzymuje naturalne pH organizmu. Utrata ich może doprowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, czego objawem są zawroty głowy, omdlenia, drgawki a nawet utrata przytomności czy śpiączka. Zaleca się picie wody zawierającej w litrze 250 - 1500 mg/l jonów chloru.
Siarczany – wody zawierające siarczany wpływają korzystnie na przemianę materii, pracę wątroby, produkcję żółci, działają leczniczo przy chronicznych stanach nieżytu jelit i stanach zapalnych dróg moczowych, obniżają zawartość cukru we krwi i moczu. Wskazana zawartość w wodzie pitej w celach dietetycznych co najmniej 250 mg/l.
Wodorowęglany – wody o wyższym poziomie wodorowęglanów są polecane przy nadkwasocie, refluksie żołądkowym, regulują pH krwi, obniżają zawartość cukru we krwi i moczu, gdy ich zawartość w wodzie jest większa od 600mg/l.
Dwutlenek węgla – może być naturalnego pochodzenia. Niektóre wody są nim nasycane. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmagając proces trawienia (zwiększa wchłanianie różnych substancji z wody i pożywienia) i diurezę, działa orzeźwiająco. Osoby z owrzodzeniami żołądka, skłonnością do nadkwasoty i znaczną niewydolnością układu krążenia, ze schorzeniami gardła nie powinny pić wody zawierającej więcej niż 400mg/l.
Przy wyborze wody mineralnej ważny jest jej skład mineralny. Dlatego aby wybrać tę właściwą należy czytać etykiety na butelkach i dokonywać zakupu takiej wody, której picie pozwoli na wyrównywanie bilansu brakujących składników mineralnych.
Klasyfikacja wód w zależności od ogólnej zawartości minerałów w litrze wody:
§  powyżej 1500mg/l           – woda wysoko zmineralizowana
§  od 500 do 1500 mg/l       – woda średnio zmineralizowana
§  nie więcej niż 500mg/l     – woda nisko zmineralizowana
§  nie więcej niż 50 mg/l      – woda bardzo nisko zmineralizowana
Wody lecznicze zawierają powyżej 4000 mg/l składników mineralnych. Mogą być pite w porozumieniu z lekarzem.
Najbardziej korzystne dla zdrowia są wody wysoko zmineralizowane, ze względu na dużą ilość łatwo przyswajalnych składników mineralnych. Ale nie należy pić wody tylko jednego rodzaju, aby nie zaburzyć wodno-elektrolitowej gospodarki organizmu. Te wody są przeznaczone zwłaszcza dla osób ciężko pracujących i sportowców. Należy pić je podczas upałów.
Do bezpiecznych należą wody średnio zmineralizowane o umiarkowanej ilości składników mineralnych. Można je pić w dowolnej ilości. Pite regularnie pokrywają do 10% dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. Oczyszczają organizm ze zbędnych i szkodliwych produktów.
Wody nisko i bardzo nisko zmineralizowane są alternatywą dla wód wodociągowych, przeznaczone do codziennego użytku i dla osób na diecie niskosodowej.
Woda stołowa jest produkowana z naturalnej wody źródlanej, wzbogacana w składniki mineralne korzystne dla organizmu.
Woda oligoceńska łatwo ulega zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu. Dlatego należy wypijać ją do 24 godzin po zaczerpnięciu, najlepiej przegotowaną. Należy pamiętać o częstej zmianie pojemników. Trudno je oczyścić z pleśni i glonów.
Woda z kranu nie powinna zawierać substancji chemicznych w ilości zagrażającej zdrowiu. Teoretycznie można ją pić bez obaw. Ale jej walory organoleptyczne często pozostawiają wiele do życzenia. Aby być pewnym jej jakości należy zaopatrzyć się w odpowiednie filtry. Woda filtrowana ma tę przewagę nad innymi, że zawsze jest świeża.
 Kupując wodę  należy czytać etykiety i wybierać tę, która zapewni odpowiednią dawkę minerałów dla danej osoby. Trzeba pamiętać, że wodę butelkowaną należy spożyć do 24 godzin po otwarciu butelki.
Osobom, które nie koniecznie lubią pić czystą wodę, można zmieniać jej smak dodając do dzbanka z wodą pokrojone dowolne owoce. Jeżeli ma być słodka, dosładzajmy ją miodem lub syropem z agawy, stewią lub innymi naturalnymi słodzikami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz