wtorek, 22 lipca 2014

PIETRUSZKOWY NAPÓJ - na zdrowie.


 W ciągu  dnia  pijemy różne napoje. Najczęściej wybiegamy z domu i po drodze kupujemy napoje, które są ogólnie dostępne. Dobrze wiemy, że chociaż uginają się pod nimi półki sklepowe, to nie oznacza to wcale, że te właśnie są dla nas dobre.
  Warto znaleźć trochę czasu w domu i na przykład zaparzyć (nawet  na zapas ) pietruszkowy napój.
Przepis jest bardzo prosty.

Siekane liście piertuszki ( w zasadzie dowolną ilość w zależności od tego czy chcemy uzyskać bardziej, czy mniej intensywny napój) , zalewamy gorącą wodą i po przestudzeniu przecedzamy ( lub nie i wtedy pijemy z listkami) dodając sok lub plasterek cytryny , i jeśli ktoś lubi to również miętę. Jeżeli lubimy słodkie napoje, możemy dosłodzić miodem lub podczas parzenia natki dodać również stewię.
  Napój bardzo smaczny zarówno ciepły jak i mocno schłodzony . 
  Natka pietruszki jest zawsze łatwo dostępna i wszędzie uznana za doskonały dodatek do wielu potraw. Bardzo ładnie prezentuje się w doniczce na parapecie, warto posiać swoją wtedy zawsze jest pod ręką. W ciągu całego roku można stale dosypywć do ziemi kolejne nasionka. Dlaczego więc nie wykorzystać jej również do zrobienia napoju?
    Jakie korzyści z picia takiego napoju?  Na pewno prozdrowotne, dlatego więc warto pijać go regularnie. Na szczęście składniki do niego mamy dostępne przez cały rok.
W czym nam pomoże? 
Otóż :
1. Oczyszcza krew z toksyn, intensywnie odtruwa wątrobę.
2. Usuwa nadmiar wody z organizmu .
3. Wpływa dobrze na proces trawienia, łagodzi wzdęcia.
4. Polecana szczególnie w czasie osłabienia organizmu np. przy infekcjach i przeziębieniach.
5. Odświeża oddech.
6. Poprawia wygląd włosów, (wzmacnia przy wypadaniu, zapobiega przetłuszczaniu, można z naparu przygotować też płukankę po myciu głowy a z miksu maseczkę na włosy) i skóry. 
7. Witaminy zawarte w zielu mają działanie przeciwutleniające.
8. Polecana przy przemęczeniach.
9. Pomaga łagodzić dolegliwości przy miesiączkach.
10. Podawana jako napój z kostkami ludu (mogą myć z zamrożonymi listkami ziół) doskonale gasi pragnienie.
    Oczywiście najwięcej zdrowotnych właściwości posiada świeża pietruszka, tak  jak i świeże owoce czy warzywa. Jednak proponuję spróbować ziołowej herbatki z pietruszki jako alternatywę innych napojów. 
   Na pewno będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia. I na pewno warto z nią zacząć dzień.






środa, 16 lipca 2014

ŚWIEŻE SOKI - z wyciskarki czy sokowirówki?



  
  
Zaczynamy lub wracamy do picia świeżych soków. Wiadomo, że świeżo wyciskane soki są najzdrowszym, jak również bardzo smacznym napojem.
    Mamy coraz większa świadomość tego, że to co jemy i pijemy oraz jaki jest sposób przygotowania, decyduje o tym, jaką wartość  dla zdrowia będzie posiadać przygotowana potrawa , napój czy sok.
    Znane są trzy sposoby pozyskiwania świeżych soków, bo o nich mowa. Możemy np. marchewkę czy jabłko zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i miazgę odcisnąć przez gazę. Tym sposobem nasze babcie robiły  soczki ze świeżych warzyw i owoców.  Dla nas to za mała ilość i za długi, i nieco uciążliwy czas wytwarzania.
    Jeśli mamy sokowirówkę to już nieźle. Nie powinna stać bezużytecznie. Ale coraz bardziej popularne stają się wyciskarki do warzyw, owoców i ziół. Jaki sprzęt jest lepszy?

Najlepszym sprzętem do tego, aby uzyskać  pełen dobroczynnych enzymów, bogaty w witaminy , antyoksydanty i składniki mineralne będzie wyciskarka.

    Różnica między tymi dwoma urządzeniami jest bardzo duża.
Sokowirówka wyciska sok warzyw  i owoców za pomocą sita z ostrzami. Szatkuje, tnie i przeciera. W zetknięciu z metalem giną enzymy, antyoksydanty, ze względu na bardzo wysokie obroty, a tarcie, jak wiadomo  wywołuje tu wyższą temperaturę. Powyżej 42 stopni gnie wtedy witamina C. Sok w procesie wirowania utlenia się. Tlen i wysoka temperatura niszczy to, co w soku najcenniejsze. Ze względu na napowietrzenie przygotowany napój należy wypić od razu. Często produkty  musimy kroić na małe części aby zmieściły się do wlotu urządzenia.  Im drobniej je trzeba pokroić, tym większe będą straty. Praktycznie nie można pozyskać soku np. z kapusty, szpinaku, sałaty, pokrzywy, natki pietruszki lub innych ziół czy ziaren. Wylatująca pulpa jest wilgotna, znajduje się w niej jeszcze dużo soku.  Sok jest co prawda klarowny ale za to bez cennych cząstek . Poza tym sokowirówki pracują głośno. 

Wyciskarka wykorzystuje w pracy specjalny wałek ślimakowy. Ten nie rozcina produktu ale na wolnych obrotach gniotąc, wytłacza z przestrzeni międzykomórkowych rośliny to, co najcenniejsze. Sok ma największą ilość substancji odżywczych,  nie rozwarstwia się i do kilkunastu godzin zachowuje aktywne enzymy. Wolnoobrotowa technika miażdżenia i tłoczenia nie powoduje rozgrzania ślimaka, dlatego otrzymujemy sok pełnowartościowy, nie utleniony. Można wyciskać sok ze wszystkich warzyw i owoców, a przede wszystkim z liściastych części roślin oraz z ziół. Już 50 ml. wyciśniętego soku z natki pietruszki zapewnia nam na cały dzień mnóstwo witaminy C oraz cennych antyoksydantów.
Sok z wyciskarki będzie naturalnie mętny z drobinami miąższu. Do wyciskarki wrzucamy całe owoce a warzyw nie trzeba kroić na małe kawałki. Poza tym wyciskarki cicho pracują.

    Coraz częściej wielu  lekarzy zaleca chorym konkretne zestawy świeżych soków w przypadku leczenia dolegliwości  chorobowych. Ponieważ zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, wykorzystujmy siły natury zawarte w roślinach i owocach oraz ziołach, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto więc zainteresować się porządną, sprawdzoną wyciskarką, wykonaną z odpowiednich, wytrzymałych i trwałych, wolnych od bisfenolu (BPA) materiałów.






wtorek, 15 lipca 2014

ŚWIEŻE SOKI Z OWOCÓW, WARZYW I ZIÓŁ







ŚWIEŻE  SOKI  Z OWOCÓW  I  WARZYW i ZIÓŁ

    Działanie lecznicze świeżych soków jest znane od dawna, nie jest to odkrycie naszych czasów. Najstarszy dokument podkreślający dobrodziejstwa zdrowotne środków leczniczych pochodzenia roślinnego, również soków, pochodzi ze starożytnych Chin sprzed około 2700 r. p.n.e.

    Jeżeli jeszcze nie robicie sami naturalnych świeżych soków owoców, warzyw oraz ziół, to najwyższa pora dołączyć je do zdrowego odżywiania. To najłatwiejszy i smaczny sposób na dostarczenie organizmowi potrzebnych do życia składników.

    Im świeższe – tym lepsze, najlepiej pite zaraz po wyciśnięciu, ewentualnie krótko przechowywane w lodówce. Najlepsze są robione w sezonie z polskich warzyw i owoców, gdyż te pochodzące z dalekich krajów są długo transportowane i dojrzewają w podróży. Oczywiście te również można dodawać dla zmiany smaku i zapachu.


    Dlaczego warto je pić?

Aby uzyskać około 1 litra świeżego soku z wyciskarki potrzebujemy ponad 1,5 kg.  owoców i warzyw. Nie jest łatwo zjeść ich tyle, choć jest to możliwe. Korzyści są ogromne. Jest to najprostszy, ekspresowy sposób na dostarczenie organizmowi żywych i aktywnych, bio-przyswajalnych składników odżywczych. Zawierają one też łatwo przyswajalne cukry, tłuszcze, białka, enzymy, antybiotyki, hormony oraz oczywiście witaminy a przede wszystkim wysokiej jakości wodę organiczną niezbędną wszystkim komórkom i tkankom. Wiele z tych składników zostaje uwolnionych z roślin dopiero po zmiażdżeniu ich ściany komórkowej. Są trawione i przyswajane dużo lepiej niż pokarm stały.

    Wydano wiele prac na temat ich właściwości leczniczych. W krótkim czasie dodają dobrej energii, łagodzą problemy trawienne a w dłuższym czasie zapobiegają przewlekłym chorobom. Twierdzi się nawet, że picie regularne świeżych soków wspomaga w leczeniu  i cofa wiele chorób. Potrzeba zaledwie 15 minut aby znalazły się w krwioobiegu i stanowiły budulec do odtwarzania nowych, zdrowych komórek. A ponieważ ta odnowa dokonuje się w różnym czasie, w zależności od narządu, dlatego watro świeże soki pić regularnie. Składniki z soków są przyswajane w prawie 99%.


    Jakie inne dobrodziejstwa wynikają z ich picia? Jest ich wiele. Przede wszystkim enzymy w nich zawarte w najlepszy sposób oczyszczają z toksyn. Występowanie chorób przewlekłych ma związek z długotrwałymi brakami niezbędnych dla organizmu substancji odżywczych. Pijąc świeże soki zapobiegamy tym niedoborom, a tym samym chorobom serca, nowotworom, cukrzycy, nadciśnieniu (zawierają znikome ilości sodu), anemii, chorobom nerek, otyłości i wielu innym. Usuwane są toksyny i bakterie z okrężnicy, naprawiane są uszkodzone tkanki w jelitach, gdyż uruchamiane są procesy samoleczenia organizmu. 
    Świeże soki to bomba antyoksydacyjna ze względu na dużą zawartość witamin i fitoskładników. Dlatego podkreśla się ich znaczenie w zapobieganiu rozwoju i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, gdyż zapewniają utrzymanie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej. Oprócz tego regenerują krew, odmładzają gruczoły i organy wewnętrzne, uzupełniają w organizmie te składniki, których brakuje w pokarmie stałym, o którym często mówi się, że jest martwy ( utrata enzymów, witamin i minerałów w wyniku obróbki). Pijąc świeże soki wspomagamy też leczenie stresu, braku koncentracji czy zmęczenia. 
pamiętajmy  :
 Nie ma na świecie takiej pigułki, która mogłaby dostarczyć niezbędnego pożywienia naszej krwi. leki są w tym przypadku rodzajem protezy. Świeże i odpowiednio wyciśnięte soki stanowią najlepszy żywy pokarm, jaki możemy dostarczyć organizmowi.




niedziela, 13 lipca 2014

WODA - wodzie nierówna.




Szklanka czystej wody coraz częściej jest postrzegana jako symbol zdrowego trybu życia. Jednak woda wodzie nierówna. Są wody, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie, ale są i takie, na których można tylko zaparzyć zioła lub herbatę. Wiemy, że nie ma drugiej tak potrzebnej do życia substancji jak woda. Stanowi podstawę naszego żywienia. Dlatego warto zadbać o odpowiednią jakość oraz ilość spożywanej wody.
 Bez względu na wiek organizm nasz potrzebuje wartościowych składników mineralnych. Dlatego wybierając wodę do picia, gdyż o niej mowa, trzeba zwrócić uwagę na jej skład mineralny.
Wody mineralne stanowią dobre źródło wielu składników mineralnych, zwłaszcza tych najbardziej wartościowych jak magnez, wapń, sód, siarczany, chlorki, wodorowęglany, a niektóre zawierają też żelazo, jod, fluor.
Dlaczego minerały te są tak ważne?
Magnez – odgrywa istotną rolę w budowie komórek (zwłaszcza mięśniowych) i kości, spowalnia procesy starzenia, wpływa na zachowanie równowagi systemu nerwowego, jest składnikiem enzymów, ułatwia eliminację ołowiu. Niedobory magnezu powodują zaburzenia rytmu serca, skurcze, nadpobudliwość układu nerwowo-mięśniowego. Dzienna zalecana dawka dla osób dorosłych to 375mg. Korzystne oddziaływanie na zdrowie ma woda zawierająca od 35 do 50 mg/l magnezu. Na udział magnezu w wodzie powinny uważać osoby z niewydolnością nerek.
Wapń – buduje kości, zęby, ma wpływ na prawidłową pracę serca i aktywność układu mięśniowo-nerwowego, bierze udział w prawidłowym krzepnięciu krwi, zapobiega osteoporozie i chorobom nowotworowym, pomaga przy leczeniu procesów zapalnych. Niedobory wapnia powodują próchnicę zębów i krzywicę, osteomalację – ciężką chorobę spowodowaną niedostateczną mineralizacją kości. Zalecana dawka dzienna dla osób po 50 roku życia to 1300mg.
Sód – bierze udział w regulacji gospodarki wodnej w ustroju, ma podstawowe znaczenie w regulacji ciśnienia krwi, bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych i kurczenia mięśni, zapobiega odwodnieniu organizmu. Zaleca się picie wody o zawartości sodu od 200 do 1000 mg/l, tym więcej im większe wydalanie soli z potem. Na wysoką zawartość sodu muszą uważać osoby z nadciśnieniem, cukrzycą.
Jod – jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy. Zalecana dawka dzienna dla dorosłych to ok. 150 mikrogramów. Po wody o znacznej zawartości jodu nie powinny sięgać osoby z chorobami tarczycy.
Chlorki – wchodzą w skład kwasu żołądkowego, biorą udział w procesie trawienia. Odpowiednia ich ilość utrzymuje naturalne pH organizmu. Utrata ich może doprowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, czego objawem są zawroty głowy, omdlenia, drgawki a nawet utrata przytomności czy śpiączka. Zaleca się picie wody zawierającej w litrze 250 - 1500 mg/l jonów chloru.
Siarczany – wody zawierające siarczany wpływają korzystnie na przemianę materii, pracę wątroby, produkcję żółci, działają leczniczo przy chronicznych stanach nieżytu jelit i stanach zapalnych dróg moczowych, obniżają zawartość cukru we krwi i moczu. Wskazana zawartość w wodzie pitej w celach dietetycznych co najmniej 250 mg/l.
Wodorowęglany – wody o wyższym poziomie wodorowęglanów są polecane przy nadkwasocie, refluksie żołądkowym, regulują pH krwi, obniżają zawartość cukru we krwi i moczu, gdy ich zawartość w wodzie jest większa od 600mg/l.
Dwutlenek węgla – może być naturalnego pochodzenia. Niektóre wody są nim nasycane. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmagając proces trawienia (zwiększa wchłanianie różnych substancji z wody i pożywienia) i diurezę, działa orzeźwiająco. Osoby z owrzodzeniami żołądka, skłonnością do nadkwasoty i znaczną niewydolnością układu krążenia, ze schorzeniami gardła nie powinny pić wody zawierającej więcej niż 400mg/l.
Przy wyborze wody mineralnej ważny jest jej skład mineralny. Dlatego aby wybrać tę właściwą należy czytać etykiety na butelkach i dokonywać zakupu takiej wody, której picie pozwoli na wyrównywanie bilansu brakujących składników mineralnych.
Klasyfikacja wód w zależności od ogólnej zawartości minerałów w litrze wody:
§  powyżej 1500mg/l           – woda wysoko zmineralizowana
§  od 500 do 1500 mg/l       – woda średnio zmineralizowana
§  nie więcej niż 500mg/l     – woda nisko zmineralizowana
§  nie więcej niż 50 mg/l      – woda bardzo nisko zmineralizowana
Wody lecznicze zawierają powyżej 4000 mg/l składników mineralnych. Mogą być pite w porozumieniu z lekarzem.
Najbardziej korzystne dla zdrowia są wody wysoko zmineralizowane, ze względu na dużą ilość łatwo przyswajalnych składników mineralnych. Ale nie należy pić wody tylko jednego rodzaju, aby nie zaburzyć wodno-elektrolitowej gospodarki organizmu. Te wody są przeznaczone zwłaszcza dla osób ciężko pracujących i sportowców. Należy pić je podczas upałów.
Do bezpiecznych należą wody średnio zmineralizowane o umiarkowanej ilości składników mineralnych. Można je pić w dowolnej ilości. Pite regularnie pokrywają do 10% dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. Oczyszczają organizm ze zbędnych i szkodliwych produktów.
Wody nisko i bardzo nisko zmineralizowane są alternatywą dla wód wodociągowych, przeznaczone do codziennego użytku i dla osób na diecie niskosodowej.
Woda stołowa jest produkowana z naturalnej wody źródlanej, wzbogacana w składniki mineralne korzystne dla organizmu.
Woda oligoceńska łatwo ulega zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu. Dlatego należy wypijać ją do 24 godzin po zaczerpnięciu, najlepiej przegotowaną. Należy pamiętać o częstej zmianie pojemników. Trudno je oczyścić z pleśni i glonów.
Woda z kranu nie powinna zawierać substancji chemicznych w ilości zagrażającej zdrowiu. Teoretycznie można ją pić bez obaw. Ale jej walory organoleptyczne często pozostawiają wiele do życzenia. Aby być pewnym jej jakości należy zaopatrzyć się w odpowiednie filtry. Woda filtrowana ma tę przewagę nad innymi, że zawsze jest świeża.
 Kupując wodę  należy czytać etykiety i wybierać tę, która zapewni odpowiednią dawkę minerałów dla danej osoby. Trzeba pamiętać, że wodę butelkowaną należy spożyć do 24 godzin po otwarciu butelki.
Osobom, które nie koniecznie lubią pić czystą wodę, można zmieniać jej smak dodając do dzbanka z wodą pokrojone dowolne owoce. Jeżeli ma być słodka, dosładzajmy ją miodem lub syropem z agawy, stewią lub innymi naturalnymi słodzikami.