sobota, 31 stycznia 2015

LECZENIE DIETĄ




LECZENIE  DIETĄ

      Ludzki organizm to niesamowita maszyneria, która do końca chyba  nigdy nie będzie poznana. Jeżeli zaczyna brakować jemu jakiejś substancji koniecznej do prawidłowego funkcjonowania, wtedy zaczynają się problemy, czyli choroba. Oczywiście nie zawsze dostrzeżemy ją od razu, ale stałe niedobory na pewno dadzą o sobie prędzej czy później znać. Jedna substancja bierze udział w przemianach metabolicznych, a gdy jej zaczyna brakować nasze ciało sygnalizuje to różnymi zmianami, na przykład zmęczeniem, bólem głowy, rozdrażnieniem, zmianami skórnymi czy innymi poważniejszymi zaburzeniami pracy organizmu. 

    Często lecząc się sami idziemy po prostu do apteki  i polegając na swojej lub farmaceuty wiedzy zaopatrujemy się, za spore pieniądze w najróżniejsze specyfiki. Jeżeli one nie pomagają, kupujemy inne w nadziei, że trafimy na złoty środek. Jeżeli choroba jest poważna, medykamenty przepisuje nam lekarz ale też nie mamy pewności czy pomogą. A jeśli na jedno pomogą, to na pewno zaszkodzą na coś innego. Wystarczy poczytać na ulotkach o przeciwwskazaniach. Często jest również i tak, że nie wystarczy jeden specyfik więc wychodzimy z apteki z pełną torba leków i zamętem w głowie, czy aby nie pomylimy się co do pory dnia, godziny, przed czy po jedzeniu, a może zażywać w trakcie itd.
 Tymczasem ....... żadna substancja farmakologiczna wprowadzona do organizmu nie pozostaje dla niego obojętna.

     Współczesna medycyna niewątpliwie ratuje życie. Gdyby na przykład astmatyk nie miał przy sobie środków rozkurczających, a dopadłby go atak astmy, mogłoby to skończyć się niedobrze. Ale czy wiele, wiele lat temu astma była tak powszechna jak dziś? Podobnie jest z wieloma innymi chorobami. W pewnym wieku są już nie do opanowania. Ale trzeba wiedzieć, że pracowaliśmy na nie przez całe nasze życie, będąc mniej lub bardziej świadomi złych konsekwencji.

    Niestety statystyki są zatrważające. Jest coraz więcej zachorowań, i niestety zgonów spowodowanych chorobami krążenia, cukrzycą, nowotworami, czy choćby grypą , a przecież wszyscy chorzy zażywają jakiś leki. A co gorsze, na poważne choroby zapadają nawet dzieci i to coraz częściej.


    Dziś nasz świadomość jest już inna. Mamy dostęp do wiedzy o funkcjonowaniu organizmu, czego unikać, a co wprowadzać do stylu życia aby w przyszłości nie nabawić się wielu niepotrzebnych schorzeń. Lata nieprawidłowej, a nawet złej diety, stresu, a w związku z tym osłabione zdrowie można naprawić, zmieniając  na serio nawyki żywieniowe, dbając o aktywność fizyczną i stan naszego umysłu i ducha. 
     Ruch jest niezbędny, gdyż aktywizuje cały organizm do budowania odporności , odpowiedniej żywotności.  Wówczas również pożywienie jest właściwie przyswajane, przez co nasze komórki dostają to, czego potrzebują.

     Niby wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.  Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu mogą pobudzać lub też wyciszać  mechanizmy fizjologiczne. Dlatego właściwa dieta może wspomóc,  a nawet zastąpić leczenie farmakologiczne. Bowiem zdrowie i dieta są ze sobą powiązane. Dobrze dobrana dieta pomaga zapobiegać wielu schorzeniom . Dlatego im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym więcej korzyści odniesiemy.

    
Chorujemy głównie dzięki temu co jemy, lub też czego nie jemy, i naturalnie, jak jemy.

W jaki sposób to, co,  i jak jemy wpływa na nasze zdrowie?  Czasami niewiele potrzeba, aby  pożywienie stało się bardziej wartościowe. Na pewno należy dokonać zmiany diety z  przetworzonej na naturalną. Naturalne składniki pożywienia nie tylko zapobiegają ale również  pomagają w leczeniu wielu schorzeń i nie wywołują skutków ubocznych. Różnorodna i prawidłowo dobrana dieta dostarczy wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów ,potrzebnych do zachowania zdrowia i dobrej kondycji naszego organizmu. Dlatego tym bardziej  terapią dietetyczną należy wspomagać osoby cierpiące na różne schorzenia, usuwając z jadłospisu produkty niedozwolone , a wprowadzając na stałe inne, które mogą pomóc w leczeniu. Należy pamiętać, że w przypadku gdy wprowadzimy niezbędne zmiany w diecie, np. w cukrzycy, a zażywamy lekarstwa przepisane przez lekarza specjalistę, każdą zmianę co do ich przyjmowania należy zawsze konsultować z lekarzem.

    Warto więc na serio zadać sobie pytanie – CZY ŻYJEMY PO TO ABY JEŚĆ? CZY JEMY PO TO ABY ŻYĆ?


    W następnych wpisach więcej na temat jak i co jeść, aby jedzenie było naszym lekarstwem.


Przedstawione tu informacje nie stanowią porady lekarskiej, służą  wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz