czwartek, 20 lutego 2014
Mózg - czego potrzebuje?
MÓZG to niesamowity organ. Naukowcy cały czas starają się dociec jak działa. Waży około 1,5 kg. a jednak odpowiada za niemal wszystkie najważniejsze funkcje naszego organizmu. Aby usprawniać stale jego pracę należy aktywność intelektualną połączyć z odpowiednią dietą.
Dziś już wiadomo, że to, co spożywamy wpływa na pracę narządów, w tym również mózgu. Dla zdrowia całego organizmu ważna jest różnorodna dieta, ale niektóre produkty są bardziej odżywcze i dają więcej korzyści od innych.
Dieta dla mózgu powinna być bardzo urozmaicona. Są jednak takie produkty, których spożywanie w sposób szczególny wpływa na poprawę pracy tego narządu, chroniąc jednocześnie delikatne komórki nerwowe i naczynia krwionośne w mózgu.
Za procesy starzenia odpowiedzialne są wolne rodniki. Zwalczają je antyoksydanty. Prawidłowa dieta powinna być bogata w antyoksydanty pochodzenia naturalnego. Łatwo je znaleźć, gdyż najobfitszym ich źródłem są warzywa i owoce .
Co ważne, nie wystarczy tylko od czasu do czasu zjadać takie produkty, które wpływają na dobrą pracę mózgu, trzeba stale dostarczać niezbędnych składników odżywczych, gdyż mózg nie magazynuje substancji odżywczych. Posiłki należy spożywać regularnie, ponieważ ma to wpływ na przebieg procesów pobudzania i hamowania w korze mózgu.
Co zatem koniecznie powinno znaleźć się w diecie? OWOCE JAGODOWE - takie jak truskawki, borówki, jagody i maliny oraz owoce bzu czarnego, aronii, czarnej porzeczki, czerwonych odmian winorośli, żurawiny, hibiskusa, bławatka, są bogatym źródłem przeciwutleniaczy zwanych antocyjanami ( są to czerwone, niebieskie lub fioletowe barwniki roślinne). Antocyjany mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne dla neuronów i sygnalizacji w mózgu. Dobrym wyjściem są soki, które zawierają przynajmniej 63 % soku z winogron oraz sok z jabłek, aronii, truskawek, jagód, borówki brusznicy, aceroli. Należy uważać na to czy są i czym dosładzane.
ORZECHY i ZIARNA - są najlepszą przekąską dla mózgu. To doskonałe źródło magnezu, który poprawia uczenie się i pamięć. Są też bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (pomagają w pozytywnym myśleniu) , foliany, witaminę E i B6.
KAPARY i JABŁKA- są źródłem kwercetyny, która między innymi spowalnia proces starzenia. Należy do flawonoidów, które mogą poprawić przepływ krwi do mózgu, chroniąc go przed uszkodzeniem i zapobiegając zaburzeniom pamięci. Kwercetyna jest też obecna w czosnku, jagodach i żurawinach.
KURKUMA - zawiera kurkuminy, związki chroniące mózg. Oprócz wielu innych wspaniałych właściwości jest też silnym antyoksydantem. chroni przed zaburzeniami poznawczymi , może przyczynić się do poprawy pamięci i uczenia się, zaostrza intelekt. Wystarczy włączyć ja do diety co jakiś czas i w niewielkich ilościach ale zawsze w towarzystwie pieprzu.
ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE - to najlepsze źródło folianów w naturalnej postaci ( oraz wielu witamin i minerałów), które obniżają wraz z wit. B6 i B12 poziom homocysteiny odpowiedzialnej za zapominanie. Im wyższym poziom homocysteiny a niski poziom kwasu foliowego, tym większe są uszkodzenia w mózgu. Homocysteina uszkadza mikroskopijne naczynia, doprowadzające krew do newralgicznych rejonów mózgu, zmniejsza ich ukrwienie, na skutek czego komórki zamierają.
PEŁNE ZIARNA ZBÓŻ - otręby, płatki owsiane, brązowy ryż, kasze zawierają duże ilości folianów niezbędnych do budowy czerwonych krwinek. Dotleniając mózg, wspomagają przebieg procesów myślowych. Obfitują w węglowodany złożone obfitujące, które organizm trawi je przez dłuższy czas , powoli uwalniając do krwi glukozę, główne pożywienie mózgu. Dzięki temu szare komórki mogą ją na bieżąco dobrze spożytkować. Aby utrzymać stały poziom glukozy , produkty należy jeść kilka razy dziennie w małych porcjach.
OMEGA 3 - im wcześniej w cyklu życiowym są wprowadzane do diety, tym mniejsze ryzyko zaburzeń poznawczych w późniejszym wieku. Dlatego są niezbędne w codziennej diecie. Usprawniają pamięć i funkcje poznawcze. Poprawiają ukrwienie mózgu, usprawniając przepływ bodźców nerwowych między szarą i białą substancją. Bogatym źródłem kwasów z rodziny omega-3 są ryby morskie oraz olej lniany.
BIAŁKO - najlepsze jest białko roślinne, które zawierają warzywa strączkowe jak fasola, groch, soja, ciecierzyca czy soczewica. Rośliny te dostarczają również dużo cennego błonnika. Dzięki jego działaniu składniki energetyczne diety są przez organizm lepiej.
JAJKA - są bogatym źródłem lecytyny i witaminy B12. Żółtka, pomimo tego, że zawierają sporo cholesterolu, dostarczają tez cholinę, która jest ważna w budowie komórek mózgu i poprawia pamięć.
KOFEINA - działa pobudzająco rozszerzając naczynia mózgowe i wieńcowe. Tym samym przyspiesza procesy myślowe i koncentrację. Bogata w kofeinę jest również Yerba Mate. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością wypijanej kawy.
HERBATA - polecana zamiast kawy. Zarówno czarna, biała jaki i zielona oraz czerwona a nawet żółta zawiera katechiny i aminokwas teaninę, które poprzez połączenie korzystnie wpływają na intelekt (czas reakcji, pamięć). Są też bogate w antyutleniacze. Jednak duże ilości teiny powodują nadmierną pobudliwość organizmu, niewytłumaczalne poczucie niepokoju, szybszą pracę serca, przyspieszony oddech i zwiększoną potliwość skóry.
GORĄCE KAKAO - cenne ze względu na zawartość antyoksydantów, chroniących komórki mózgowe przed procesami starzenia.
Dobrze wiedzieć, że herbata, kakao, kawa, napoje energetyzujące i cola są zastrzykiem energii, ale też szybko przestają działać. Jednocześnie wypłukują z organizmu wapń i magnez, potrzebne dla pracy mózgu. Ich nadmiar osłabia koncentrację i zaburza sen.
Poza wyżej wymienionymi substancjami wspomagających funkcjonowanie mózgu, trzeba też pamiętać o zapewnieniu organizmowi odpowiedniej ilości snu. Do efektywnego zapamiętywania informacji wymagany jest spokojny sen, trwający 6-8 godzin.
Przedstawione tu informacje nie stanowią porady lekarskiej, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
piątek, 14 lutego 2014
Pękające naczynka
W skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, które kurczą się lub rozszerzają. Niektórzy z nas mają wrażliwą cerę i tendencje do niekorzystnych zmian zachodzących w obrębie skóry. Problem rozszerzonych naczynek dotyczy wielu osób. Przyczyną ich powstawania są predyspozycje genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, wrażliwa skóra. Pękają przy niekorzystnych warunkach. Najczęściej w czasie skoków temperatur, mrozu , jak też pod wpływem emocji, zwłaszcza stresu. Na powstawanie ma też wpływ opalanie, siedzący tryb życia czy długotrwałe stanie w butach z wysokimi obcasami.
Na kruche naczynka źle wpływa też opalanie, wielogodzinne stanie na wysokich obcasach i siedzący tryb życia.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
. Na kruche naczynka źle wpływa też opalanie, wielogodzinne stanie na wysokich obcasach i siedzący tryb życia.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
Popękane naczynka stanowią niewątpliwie problem estetyczny. Nie można ich lekceważyć, gdyż sygnalizują niewydolność żył, czyli kłopoty z krążeniem. Te widoczne na twarzy mogą być początkiem alergii lub trądziku różowatego. http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
Problem rozszerzonych naczynek krwionośnych dotyczy najczęściej nastolatek i młodych kobiet. Może też nasilać się wraz z wiekiem. Niestety zmiany mogą mieć charakter trwały ale wprowadzane do diety i na stałe niektóre produkty na pewno zadziałają profilaktycznie.
Dlatego należy zadbać jak najwcześniej o taki tryb życia, który będzie zapobiegał powiększaniu się już powstałych zmian.
Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana, dobrze zbilansowana dieta z dużą zawartością witamin i błonnika.
Trzeba pamiętać, że skóra jako ostatnia otrzymuje składniki odżywcze z pożywienia. Dlatego każdy posiłek powinien zawierać jak najwięcej substancji wzmacniających ją.
Należą do nich FLAWONOIDY działające przeciwzapalnie i uszczelniająco- owoce czerwone i czarne jak np. granat, winogrona, czarna porzeczka, z warzyw - buraki, brokuły, papryka, pomidory, sałata, rośliny strączkowe, marchew, maliny.
z cytrusów, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, winorośli
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/cera-naczynkowa-pekajace-naczynka-pod-kontrola_34491.htmlNależy je codziennie uwzględniać w posiłkach.
Koniecznie trzeba pamiętać o WITAMINIE C. Jest potrzebna do produkcji kolagenu w skórze i działa ochronnie na najmniejsze naczynka. Dzięki niej naczynka krwionośne są bardziej elastyczne i mniej kruche. Czyli włączamy do diety produkty w nią obfitujące jak: natka pietruszki, czarne i czerwone porzeczki, owoce cytrusowe, cebula, kiszona kapusta, słodka papryka,brokuły.http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/cera-naczynkowa-pekajace-naczynka-pod-kontrola_34491.htmlNależy je codziennie uwzględniać w posiłkach.
RUTYNA wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, ta zawarta w cebuli jest szybko wchłaniana. Znajdziemy ją też w pomidorach, słodkich ziemniakach, marchewce oraz owocach, w pomarańczach, jagodach, cytrynach, limonkach i winogronach. Jednym z najlepszych naturalnych źródeł rutyny – związku, który uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne jest kasza gryczana.
WITAMINA E również wzmacnia naczynia włosowate i zapobiega dalszym uszkodzeniom. Znajdziemy ją w oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek, orzechach laskowych i migdałach, ziarnach zbóż, tłustych rybach, jajach, soi, zielonych warzywach liściastych zwłaszcza sałacie rzymskiej.
WITAMINA K ma działanie uszczelniające naczynia - brokuły, szpinak, sałata, awokado, brzoskwinie, kapusta, ogórek, wątróbka , zboża, mleko i produkty mleczne , olej sojowy.
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców jest niezbędne tu, gdyż dostarczy też tak potrzebnego błonnika, który oprócz wielu innych funkcji oczyszcza jelita, a witaminy i minerały przy lepiej pracujących jelitach są lepiej wchłaniane. Błonnik skutecznie zapobiega też pękaniu naczyń włosowatych.
Dla zdrowia skóry są też niezbędne takie mikropierwiastki jak:
- wapń - mleko, kefir, jogurt, żółty ser, sardynki w oleju
- cynk - kiełki pszenicy, otręby pszenne, pestki dyni, ementaler, orzeszki ziemne, kakao
- żelazo - produkty pochodzenia zwierzęcego- podroby, drób, jaja, suche nasiona strączkowych
- kwasy omega 3 - ryby zwłaszcza morskie,siemię lniane, olej rzepakowy
- miedź- wątróbka, ziarna sezamu, suszone pomidory, kakao,
- selen - orzechy (zwłaszcza brazylijskie), skorupiaki, tuńczyk, nasiona słonecznika, czosnek, cebula
- zioła - miłorząb japoński, dziurawiec, głóg, kozłek lekarski, fiołek trójbarwny, melisa, zioła prowansalskie do potraw, czarny bez, arnika, kwiat bzu czarnego
Jest potrzebna do tworzenia się w skórze
kolagenu, dzięki któremu ścianki naczyń krwionośnych są mocniejsze i bardziej elastyczne.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
O czym należy pamiętać przy cerze z pękającymi naczynkami: kolagenu, dzięki któremu ścianki naczyń krwionośnych są mocniejsze i bardziej elastyczne.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
- kawa, alkohol, papierosy podnoszą ciśnienie krwi
- tłuste, słone potrawy pogarszają krążenie
- gorące i ostre pokarmy oraz napoje nasilają problemy
- niewskazane jest solarium, sauna, gorące długie kąpiele, intensywne opalanie się
- drażniące preparaty kosmetyczne jak gruboziarniste peelingi
- niewskazana jest do mycia chlorowana, twarda wody
Przedstawione tu informacje nie stanowią porady lekarskiej, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
Popękane naczynka to nie tylko problem estetyczny i nie należy ich
lekceważyć. Pajączki na nogach sygnalizują niewydolność żył, a te na
twarzy mogą być początkiem alergii lub trądziku różowatego.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
Popękane
naczynka to nie tylko problem estetyczny i nie należy ich lekceważyć.
Pajączki na nogach sygnalizują niewydolność żył, a te na twarzy mogą być
początkiem alergii lub trądziku różowatego.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
Popękane
naczynka to nie tylko problem estetyczny i nie należy ich lekceważyć.
Pajączki na nogach sygnalizują niewydolność żył, a te na twarzy mogą być
początkiem alergii lub trądziku różowatego.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
Popękane
naczynka to nie tylko problem estetyczny i nie należy ich lekceważyć.
Pajączki na nogach sygnalizują niewydolność żył, a te na twarzy mogą być
początkiem alergii lub trądziku różowatego.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/popekane-naczynka-jak-sie-ich-pozbyc_33838.html
niedziela, 9 lutego 2014
CUKIER _ zabójcza słodycz.
Paracelsus - "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną".
Cukier jest nam potrzebny. Glukoza jest bezcennym paliwem dla mózgu, zapewnia energię, umożliwia wykonywanie wszelkich czynności, poprawia nastrój ( co nie znaczy, że mamy zajadać słodycze). Jest równocześnie pozbawiony wszelkich sił witalnych, to znaczy białka, witamin i minerałów.
Co jest cukrem? To nie tylko białe kryształki w cukiernicy. Są nim węglowodany, czyli też skrobia i celuloza, również cukier spożywczy, na ogół krystalizowana sacharoza. Ale cukier także obecny w produktach, w których być może się go nie spodziewamy - w owocach, sokach owocowych , mleku, serach,w płatkach śniadaniowych, pieczywie, przyprawach, gotowych sosach.
A to dlatego, że wszyscy lubimy słodkie produkty.
Spożywanie węglowodanów, cukru, pobudza ośrodek przyjemności w mózgu. Dlatego stale wracamy np. do jedzenia ulubionych słodyczy, picia słodkiego kakao, dosładzania herbaty, kawy czy innych napojów lub deserów a nawet dań. Niebezpieczeństwo polega na tym, że po zjedzeniu jednego słodkiego produktu bardzo często mamy ochotę na następną porcję, gdyż poziom glukozy szybko wzrasta ale i szybko maleje. Wówczas ogarnia nas uczucie senności, mózg nie pracuje jak powinien, słabiej zapamiętujemy i gorzej oceniamy. Przekraczamy wtedy normę dziennego spożycia cukru. Zastępując słodyczami warzywa nie dostarczamy przecież witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowej pracy organizmu. Aby przywrócić równowagę organizm pobiera coraz większą ilości pierwiastków, wcześniej zbieranych i magazynowanych. Na przykład z kości i zębów pobiera wapń. Cukier wypłukuje z organizmu sole mineralne i witaminy. Podnosi ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i złego (LDL) cholesterolu. Przekraczanie dozwolonej dziennej dawki skutkuje w przyszłości alergią i astmą oraz artretyzmem.
Według GDA (wskazane dzienne spożycie) w diecie zdrowej, dorosłej osoby powinno znaleźć się nie więcej niż 90g cukru (łyżeczka herbaty - 5g).
Na podtrzymywanie funkcji życiowych i wykonywanie pracy potrzebujemy średnio około 2000- 2500 ckal. na dobę. Jeżeli więc przesładzamy nasze menu, zbyt duża ilość energii zostaje zmagazynowana. Odczuwając przyjemność po spożyciu czegoś słodkiego, mamy obniżoną zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego więc magazynujemy a nie spalamy, bo rozleniwieni nie wprowadzamy aktywności fizycznej. A glukoza w postaci tkanki tłuszczowej odkłada się min. na pośladkach, brzuchu i udach.
Wiadomo, że nadmierna ilość cukru w diecie bardziej wpływa na powstanie otyłości niż nadmiar tłuszczów. Zaś osoby otyłe chorują na cukrzycę otłuszczenie wątroby, raka, demencję i mają problemy kardiologiczne.
Cukier podnosi poziom insuliny, hamując uwalnianie hormonów wzrostu. Jego nadmiar prowadzi do obniżenia odporności. Nadmierna ilość tego składnika niszczy białe komórki, które chronią organizm przed wtargnięciem intruzów więc (organizm) jest podatny na nowotwory. Komórki rakowe karmią się cukrem. Nadmiar węglowodanów prostych w diecie powoduje też zmęczenie, depresje i stres. Jako pierwsze stykają się z cukrem zęby. Osad tworzony na zębach stanowi najlepszą pożywkę dla mikrobów, które atakują szkliwo. Roztwory cukru podrażniają również błony śluzowe, które wyściełają żołądek i dwunastnicę, w konsekwencji powstają wrzody.
Cukier mocno zakwasza organizm, zaburza proces trawienia, wywołuje zaburzenia hormonalne
(rozregulowanie poziomu estrogenu i testosteronu).
Przede wszystkim zaś wywołuje cukrzycę typy 2. Trzustka wydziela duże ilości insuliny (potrzebna do metabolizmu cukru), aby obniżyć poziomu glukozy we krwi. Gdy po pewnym czasie trzustka nie daje sobie z tym rady zostaje zaburzone wydzielanie insuliny ( cukier ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych).
Dieta bogata w cukry proste powoduje szybsze wyczerpanie się rezerw kolagenu. Tym samym skóra starzeje się szybciej.
Na szczęście słodkie batoniki można zastąpić równie pysznymi owocami (również suszonymi) czy sokiem z warzyw, owoców, co także zapewni mózgowi posiłek, ale nie wpłynie negatywnie na cały organizm.
Na wszelkie złe zmiany jakie zachodzą w organizmie najbardziej narażone są dzieci. Tym bardziej, że nadmierne spożywanie cukru prowadzi do uzależnienia (w czasie ciąży prowadzi do uzależnienia dziecka i przenosi się na wiek niemowlęcy). Nadmiar cukru sprawia, że umysł dziecka ma kłopoty z uczeniem się i skupieniem uwagi. Wpływa na rozwój pasożytów i grzybów w układzie trawiennym, a przede wszystkim prowadzi do otyłości ( w konsekwencji do wielu poważnych schorzeń - choroby cywilizacyjne coraz częściej spotykane wśród dzieci), której potem bardzo trudno się pozbyć.
Pamiętajmy! Biały cukier rafinowany dostarcza organizmowi tylko pustych kalorii. A energia dostarczana jest bardzo szybko, ale na bardzo krótki okres czasu.
niedziela, 2 lutego 2014
Co pijemy - napoje gazowane.
Dziś są ogólnie dostępne, uginają się pod nimi półki sklepowe ale kiedyś w Polsce należały do rarytasów.
Statyczny Polak wypija rocznie około 50 l. słodkiej wody z bąbelkami . Niektórzy piją je codziennie. A tymczasem półlitrowa butelka napoju gazowanego zawiera przeciętnie 12 łyżeczek cukru. Taka ilość przekracza nasze dzienne zapotrzebowanie na ten produkt.
Zamiast substancji odżywczych mają w sobie tylko sztuczne barwniki, konserwanty i sztuczne aromaty. Picie takich napojów przed snem dostarcza bakteriom pożywki w postaci cukru więc uwaga na zęby. Oprócz tego związki chemiczne zawarte w takich napojach rozmiękczają szkliwo i mogą powodować choroby dziąseł.
Pomimo tego wielu z nas uważa, że są one doskonałym zamiennikiem dla wody, herbaty czy naturalnych soków. Są często wybierane gdyż picie ich daje przyjemność. Cukier w nich zawarty pobudza ośrodki przyjemności w mózgu. Przytłoczone nadmiarem cukru komórki starają się go zamienić w tłuszcz. Wypijając 2 litry napoju gazowanego dostarczamy organizmowi ok. 850 kcal. co stanowi równowartość porządnego dwudaniowego obiadu z deserem. Z tym, że pozyskujemy tzw. puste kalorie i niedługo potem jesteśmy głodni. Po 20 minutach od wypicia wzrasta poziom cukru we krwi, powodując zwiększone wydzielanie insuliny. Nadmiar cukru wątroba zamienia w tłuszcz. Dlatego słodkie napoje gazowane obwiniane są za wzrost otyłości, która zamienia się w plagę. Przyczynia się do tego dosładzanie syropem kukurydzianym, który, mówiąc w skrócie, hamuje wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za sytość, dlatego pijąc słodzone nim napoje, zjadamy przy okazji więcej niż potrzeba.
Zawierają kwas fosforowy - E 338, który wiąże wapń (osteoporoza), magnez i cynk, sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Duża dawka cukru sprzyja wydalaniu wapnia. Cukier zmienia też na niekorzyść naszą gospodarkę cholesterolową.
Składają się z wody, dwutlenku węgla (jeśli pijemy napoje gazowane szybko i dużo, w żołądku zostaje uwolnione dużo dwutlenku węgla, w wyniku czego mamy dolegliwości bólowe, nudności i wymioty). W ich składzie są sztuczne i naturalne składniki czyli substancje smakowe, słodzące, konserwujące i nadające barwę. Sztuczne barwniki i aromaty to jeden z najsilniejszych alergenów i najniebezpieczniejszych dodatków do żywności ( kontroluj co piją dzieci).
Zawierają benzoesan sodu, konserwant uznany za jeden z najbardziej szkodliwych. Według badań ten składnik w połączeniu z cukrem i sztucznymi barwnikami może powodować nadpobudliwość u dzieci. Poza tym działa drażniąco na śluzówkę żołądka, a w połączeniu z witaminą C może przekształcać się w rakotwórczy benzen. Niektóre napoje gazowane słodzone są zastępnikami cukru czyli sztucznymi słodzikami. Te chociaż prawie nie zawierają kalorii to jednak smakują sztucznie i są rakotwórcze. Na szczęście wprowadza się dosładzanie stewią.
Wysokie spożycie słodzonych napojów oprócz otyłości odpowiada za cukrzycę typu drugiego ( zwiększone prawdopodobieństwo choroby - 80% w porównaniu z osobami pijącymi napoje gazowane sporadycznie), chorobę refluksową (dwutlenek węgla nasila jej objawy) , próchnicę zębów, choroby układu krążenia (70% chorób układu krążenia ma związek z otyłością), jest powodem alergii pokarmowych. Nie ma znaczenia czy są dosładzane cukrem czy sztucznymi słodzikami.
W sprzedaży są też napoje gazowane o smaku owoców. Mogą zawierać znikomą ilość soku owocowego, albo ... wcale. Kolor można uzyskać chemicznie.
Jeszcze jedno. Butelkowanie. Większość napojów jest sprzedawana w butelkach plastikowych. ponad 99% butelek zawiera szkodliwa substancję BPA. Ta substancja może wpływać na zaburzenia układu hormonalnego, prowadząc do bezpłodności i wczesnego przekwitania. Młode osoby nie patrzą na konsekwencje ale jak wiadomo czym skorupka za młodu... . Może więc warto bardziej zwracać na to co spożywamy i czy jest to z korzyścią dla naszego organizmu.
Na pewno z korzyścią dla wszystkich będzie zrobienie domowej lemoniady. Będzie taniej a przede wszystkim zdrowiej.
Ciekawostka : gdy dziesięciolatek wypija tylko 0,3 litra coli, to wtedy zablokowane jest przyswajanie wapnia i magnezu oprócz galopującej próchnicy i podrażnienia śluzówki żołądka.
Subskrybuj:
Posty (Atom)