niedziela, 16 marca 2014

Herbata - owszem, ale czy z cytryną?

    
  Gdy dopada nas przeziębienie, wtedy często sięgamy po herbatę z cytryną. Chcemy bowiem uzupełnić braki witaminy C, może grypa nas nie dopadnie, gdyż jak wiadomo kwas askorbinowy łagodzi przebieg przeziębienia.
     Czarna herbata ponieważ zawiera polifenole, które hamują rozwój wirusów w organizmie, jest zdrowa. Pomaga leczyć przeziębienia. I nie tylko. Ale dobroczynne właściwości napoju znikają, gdy pijemy herbatę z cytryną. Powodem tego jest glin, czyli powszechnie znane aluminium.
     Krzewy herbaciane rosną na glebach bogatych w glin. Dlatego przez cały okres wzrostu pierwiastek ten jest przyswajany przez roślinę. Każda herbata zawiera glin. Jedna mniej inna więcej, gdyż jest w różnym stopniu przyswajany przez roślinę. 
     Jednak glin zawarty w herbacie występuje w postaci nieprzyswajalnej przez organizm. Podczas parzenia glin prawie nie przechodzi do czystej wody, pozostając w fusach. W zasadzie nie przechodzi do naparu.
     Naprawdę szkodliwe jest połączenie liści herbaty z cytryną. Gdy parzymy herbatę i od razu dodajemy cytrynę lub inny kwaśny sok, wówczas powstaje cytrynian glinu, gdyż w kwaśnym środowisku nierozpuszczalny w wodzie glin z liści herbaty zamienia się w rozpuszczalny cytrynian glinu, a w takiej postaci aluminium  już jest przyswajalne przez nasz organizm.
     Glin jest metalem o negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Obniża przyswajalność cynku, chromu, wapnia. Uszkadza mózg, nerki, kości i wątrobę, ma związek z niedokrwistością. Chociaż toksyczność aluminium nie jest jeszcze do końca poznana, to wiadomo, że zwiększona zawartość w tkankach organizmu jest zawsze niekorzystna dla zdrowia. 
    Cytrynian glinu będąc dobrze przyswajalny odkłada się w dużych ilościach uszkadzając  komórki organizmu.  Jest odpowiedzialny za częstszą zachorowalność na chorobę Alzheimera, (kumulacja aluminium w tkance mózgowej) , problemy ze stawami.  
    Nie musimy rezygnować  z picia herbaty z cytryną,  jeśli taką lubimy. Ale trzeba pamiętać aby dodawać cytrynę dopiero gdy herbata wystygnie i będzie to napar pozbawiony fusów. 
    Badania jak to zwykle bywa nie do końca są jednoznaczne więc bardziej ostrożnym zaleca się picie samej, czystej herbaty.

Ciekawostka:   W Anglii, na niektórych opakowaniach herbaty czarnej zamieszczono ostrzeżenie, że cytrynę można dodać dopiero po wyjęciu z filiżanki fusów, liści czy torebki. 

     W tym miejscu dobrze przypomnieć, że  kwaśnych potraw jak kapuśniak, kompot z rabarbaru, nie należy przyrządzać w aluminiowych garnkach, niegdyś tak popularnych. Najlepiej pozbyć się takich naczyń z kuchni.  Uwaga też na potrawy z folii aluminiowej! O tym innym razem.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz