poniedziałek, 28 kwietnia 2014

SZPARAGI - "KWICZĄCE WARZYWO"





    

 Od połowy kwietnia do połowy lipca trwa sezon na szparagi. Kończy się, gdy dojrzeją wiśnie. Nie ma więc na co czekać. To dobry czas aby po prostu zacząć jej jeść. A powodów ku temu jest dużo. Są bowiem istną bombą składników mineralnych i witamin.

    Dokładnie nie wiadomo skąd pochodzą. Ich nazwa wywodzi się od greckiego słowa „asparagus”, co znaczy młody pęd. Już 4500 lat temu były przysmakiem elit rzymskich. Na przełomie XVIII wieku dotarły do Polski.  Ponad dwa tysiące lat temu szparag rozpoczął w Grecji karierę rośliny leczniczej.

    Znamy szparagi białe, zielone i fioletowe. Ich odmienna barwa jest wynikiem sposobu hodowli ale wszystkie są pędami tego samego gatunku.
Pocierając jeden o drugi poznamy, czy są świeże, gdy będą wydawać charakterystyczny odgłos przypominający kwiczenie lub ćwierkanie ptaka.
 Szparagi białe rosną pod ziemią i ze względu na brak światła słonecznego nie wytwarzają żadnego barwnika.  Są delikatne i łagodne w smaku ale twardsze więc wymagają obrania przez co niestety tracą część swoich wartości odżywczych.
Szparagi zielone wystawiają swoje główki ponad ziemię i nabierają barwy. Wśród wszystkich odmian są najbardziej aromatyczne, wyraziste w smaku. A ponieważ są miękkie nie trzeba ich obierać, dlatego zachowują swoje wartości odżywcze.
Szparagi fioletowe wyrastają kilka centymetrów nad ziemię. Mają grubą łodygę i zawierają mniej błonnika a więcej cukrów.
Szparagi dzikie rosną tylko w niektórych częściach Europy.

    Wszystkie szparagi należą do niskokalorycznych warzyw. 100 gramów tego warzywa to zaledwie około 18 kcal. Są jednocześnie pożywne, ponieważ zawierają dużo białka.
 Są doskonałym źródłem kwasu foliowego ( 10 ugotowanych pędów zapewnia połowę zapotrzebowania dziennego na kwas foliowy), witaminy A, C, E ( przeciwutleniacze chroniące przed wolnymi rodnikami),  witamin z grupy B, beta karotenu, wapnia, żelaza, selenu  fosforu, potasu, magnezu, sodu, błonnika, asparaginy ( która wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi).
 Zawierają glutation wzmacniający układ odpornościowy i pomagający wątrobie usuwać toksyny, zapobiegający też rozwojowi komórek nowotworowych i chorobie Alzheimera. Dzięki niemu wątroba łatwiej usuwa toksyny.
 Inulina w nich zawarta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest ona naturalnym prebiotykiem stymulującym wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego.
    Spożywane regularnie mają dobroczynny wpływ na układ krążenia oraz stan włosów, skóry i paznokci. Posiadają też właściwości moczopędne dlatego są polecane w diecie przy obrzękach. Zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych.

Trzeba jednak pamiętać, że szparagi zawierają związki purynowe, powodujące gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie. Dlatego nie są wskazane dla osób chorujących na dnę moczową i mających problemy z nerkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz