wtorek, 5 listopada 2013

Kurkuma - przyprawa czy lek?

Warto byłoby zapytać na co nie działa kurkuma? 


Kurkuma to suszone mielone kłącze, którego używano już ponad 2000 lat przed Chrystusem.
Znamy ją jako złocisty proszek. Ale nie każdy zna jego niezwykłe właściwości.

    Być może jest to najbardziej wartościowa przyprawa gdyż ma zdolność regulowania wszystkich procesów zachodzących w ludzkim organizmie. 

Kurkuma zawiera białka, olejki eteryczne i związki polifenolowe wśród których dominuje kurkumina. Powszechnie znane curry zawiera kurkuminę. 
 
     W medycynie indyjskiej stosowano ją w leczeniu ran, stanów zapalnych a nawet raka. Przypuszcza się też, że w Indiach niska zachorowalność na chorobę Alzheimera ma związek z używaniem kurkumy w dużych ilościach. 
   Wpływa pozytywnie na układ krwionośny, trawienny i neurologiczny.
   Ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające (silny antyoksydant).
   Mówi się, że "przyprawia" system odpornościowy działając nawet w małych ilościach a efekty są świetne.
    Działa ochronnie na tkankę nerwową mózgu zmniejszając ryzyko zachorowalności na chorobę Alzheimera i zapobiega demencji,  łagodząc nawet jej najcięższe objawy. Poprawia ogólne funkcje poznawcze. Spożywanie zaledwie jednego grama,  lub około jednej czwartej łyżeczki proszku kurkumy dziennie,  jest wystarczające, aby uzyskać niesamowitą poprawę u osób z objawami demencji.
     Kurkuma neutralizuje toksyny znajdujące się w całym organizmie i zabija pasożyty, oczyszczając  organizm i regulując zaburzenia flory jelitowej. Pobudza przemianę materii.
Składniki zawarte w kurkumie, pobudzają produkcję i wydzielanie żółci, przez co wspomagają pracę wątroby.
     Jest skuteczna w walce z cukrzycą.  Hamuje rozwój cukrzycy typu II.
    Działa żółciotwórczo , pomaga chronić wątrobę, wspomaga trawienie i wspiera naturalne mechanizmy odtruwające.
    Jej właściwości przeciwzapalne wykorzystuje się przy leczeniu bolących stawów. Uelastycznia żyły, stawy i ścięgna.
   Oprócz tego redukuje zły cholesterol. Hamuje agregację płytek krwi.  Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

   Jest jedną z najlepszych substancji przeciwrakowych.  Spożywanie jej obniża ryzyko powstawania nowotworów, hamuje powstawanie naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór, niszczy uszkodzone komórki, które mogłyby stać się źródłem nowotworu.
Co najważniejsze, w odróżnieniu do syntetycznych leków antynowotworowych, kurkuma  atakuje tylko chore komórki więc jej stosowanie nie niesie ze sobą żadnych efektów ubocznych. 

Badania wykazały, że kurkumina powinna być stosowana przy depresji
Jest to naturalny sposób na tę chorobę. Ale należy podawać ją razem piperyną (związek organiczny występujący w czarnym pieprzu), z pieprzem cayenne. Podnosi poziom serotoniny.
Spożywanie zaledwie jednego grama kurkumy dziennie przez trzy miesiące, może niesamowicie poprawić powrót organizmu chorego do równowagi.

Regularnie zażywana kurkuma łagodzi  trądzik i wszelkie zmiany na skórze twarzy ponieważ oczyszcza  krew i uwalnia szkodliwe toksyny zalegające pod warstwą skóry.  Kurkumę stosuje się również  w  leczeniu alergii, astmy o podłożu alergicznym, przy katarze siennym i hemoroidach, ponieważ udrożnia kanały ciała Jest  naturalnym środkiem na wszelkiego rodzaju uszkodzenia 

skóry: zadrapania, skaleczenia, otarcia,  a nawet głębokie rany. Posiada bowiem silne właściwości antyseptyczne. Dlatego należy używać jej przy takich uporczywych chorobach skóry jak zapalenia skóry, egzema, pokrzywka czy łuszczyca. Stosuje się ją w postaci pasty na bazie np. wody (opuchlizna, krwawienia, bolące stawy). Do maseczek kosmetycznych miesza się kurkumę np. z miodem, bananem i pozostawia na skórze 10 minut. Można ją mieszać z oliwą z oliwek, jogurtem naturalnym, żelem aloesowym, sokiem z cytryny. Trzeba przy tym pamiętać, że kurkuma barwi skórę więc dobrze jest zrobić próbę aby poznać, jak reaguje na maseczkę i czy najlepiej ją zmyć (mleczko kosmetyczne). Aby nie było przykrej niespodzianki proponuję nie nakładać maseczki po peelingu i bezpośrednio przed wyjściem z domu.
    Tak więc należy wrócić do korzeni - dosłownie.  I aby cieszyć się dobrym zdrowiem wprowadźmy kurkumę na stałe do naszych potraw, również przetworów, tym bardziej,  że nie zmienia ona ich smaku. Dodaje tylko żółtego zabarwienia, dlatego używajmy jej nawet piekąc ciasta.



Przedstawione tu informacje nie stanowią porady lekarskiej, służą  wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz