środa, 13 listopada 2013

Orzechy , orzeszki - co w nich znajdziesz?


Twardy orzech do zgryzienia, a jednak...
    Orzech to nasiono, które zawiera w sobie iskrę nowego życia a więc potencjał rośliny, która z niego wyrośnie.
    Uchodzą za symbol mądrości i zdrowia. Każdy z nas powinien zjadać ich od kilku do kilkunastu dziennie. Ale nie spożywajmy orzeszków solonych, w panierkach, miodzie , karmelu czy w czekoladzie. Najlepiej spożywać je w postaci naturalnej, kupowane w łupinach, chroni  ona orzech przed wysychaniem, utratą aromatu i smaku.
    Orzechy powinny być składnikiem codziennej, zdrowej diety dla każdego, kto może je spożywać. Są dostępne prze cały rok.
    Regularne ich spożywanie spowalnia procesy starzenia komórek nerwowych.

     Są jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów: witaminy E, która poprawia odporność organizmu, chroni przed irytacją czy depresją. Wpływają na dobry sen. Orzechy nerkowca dostarczają tryptofanu, aminokwasu niezbędnego przy depresjach i lękach.
Orzechy podnoszą bowiem poziom serotoniny w organizmie.

     To prawda, są bardzo kaloryczne ale dostarczają nam mnóstwa cennych kwasów nienasyconych (np. kwas linolenowy, z którego organizm produkuje kwasy omega 3), które regulują metabolizm i nie pozwalają na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dlatego przyczyniają się do zmniejszenia masy ciała. Są też bardzo sycące więc polecane przy dietach odchudzających. Jedząc je ograniczamy spożywanie innych produktów i dlatego bilans kaloryczny jest korzystny dla organizmu. Spożywanie ich przyspiesza metabolizm czyli energia z nich pozyskana zostaje zużyta a nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Mają niski indeks glikemiczny, zasycają na długo.
     W ich skład wchodzą głównie „dobre” tłuszcze nienasycone, które chronią  przed chorobami serca i naczyń wieńcowych.  Obniżają poziom złego cholesterolu i poziom cukru we krwi.
     Są źródłem łatwo przyswajalnego białka i błonnika, ponieważ nie rozgryzamy ich bardzo dokładnie więc sprzątają w naszym układzie pokarmowym.
Więc kiedy nie możemy  powstrzymać się  przed podjadaniem między posiłkami, zamiast wafelków, chipsów czy batoników wybierajmy właśnie orzechy.
    Ponadto, orzechy zawierają wiele witamin i składników mineralnych takich jak magnez, fosfor, potas, selen, tiaminę - wit.B1, niacynę -wit.PP, witaminę A, E i D.
   Regulują pracę mózgu. 
 Przede wszystkim orzechy włoskie wpływają dobroczynnie na pamięć, koncentrację, ogólnie na sprawność umysłową, zawierają bowiem kwas foliowy. 
Jedzenie ich polecane jest również osobom o podwyższonym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, w szczególności sportowcom, czy żyjącym w stresie.

Wpływają na poprawę stanu naszej skóry, wysuszonych włosów czy łamliwych paznokci dzięki witaminie E i cynkowi.

Najwięcej wapnia zawierają migdały, więcej niż mleko. Mają działanie alkalizujące krew , łagodzą kaszel. Zawierają sporo boru, pierwiastka wpływającego na wzrost poziomu estrogenów, co jest ważne zwłaszcza dla kobiet w czasie menopauzy.

Orzechy włoskie - dostarczają sporo magnezu, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B oraz witaminy E. Działają przeciwzapalnie, skutecznie zwalczając wiele szczepów bakterii i grzybów chorobotwórczych. Obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, usprawniają procesy trawienne. Działają też ściągająco na błony śluzowe i przeciwkrwotocznie. Szczególnie cenne ze wzg. na zawartość wielonienasyconych tłuszczów, w tym kwasu linolenowego. To rodzaj kwasu tłuszczowego omega 3, mającego mnóstwo zalet jak np. ochrona przed miażdżycą, zawałem, ochrona układu nerwowego, wspomaganie pracy mózgu.

Orzechy laskowe -  są źródłem witaminy E. Ich garść ok. 25g to 50% jej zalecanego dziennego spożycia.

Nerkowce są bogate w cynk, żelazo, miedź, magnez i biotyny (zawiera cząsteczki siarki chroniącej naszą skórę i włosy).

 Orzechy brazylijskie - są doskonałym źródłem białka, magnezu, miedzi i niacyny oraz selenu i witaminy E. Ze względu na zawarty w nich fosfor wpływają na kondycję kości i zębów, podobnie jak np. pistacje.

Makadamia - orzechy zawierają najwięcej ze wszystkich rodzajów orzechów, tłuszczów nienasyconych, porównywalnie do oliwy z oliwek.

Orzechy pistacjowe - cenne ze wzg. na witaminę E.  Lecznicza substancja gamma-tokoferol, jedna z form tej witaminy chroni przed różnymi nowotworami, głównie rakiem płuc i prostaty. Są też wspaniałym źródło fosforu wzmacniającego kości i zęby. 

Orzeszki ziemne - mają dużą zawartością witaminy B3 (wspomaganie układu nerwowego),  E (przeciwutleniacz zapobiegający chorobom układu krążenia) oraz cynku (sprzyja budowie białka i odbudowie tkanek).  Dbają o serce, przywracają dobry sen.  Obfitują w kwasy oleinowe, które zamiast odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi więc są zbawienne dla układu krwionośnego. Spożywane dwa razy w tygodniu (dotyczy to również masła orzechowego) zmniejszają ryzyko raka piersi w późniejszym wieku o 39%. 

Orzechy są doskonałą przekąską po treningu. Dostarczają wtedy węglowodanów potrzebnych do uzupełnienia zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie. Należy spożyć je do 30 minut po treningu.
Najbogatsze w białko są orzeszki ziemne, pistacjowe i nerkowce. w węglowodany nerkowce i pistacjowe a w tłuszcze pekan, makadamia, brazylijskie.

  To tylko przykłady skarbów jakie kryją się we właściwościach  orzechów. Dlatego sięgajmy po nie, tym bardziej, że ze względu na zróżnicowany, doskonały smak, stanowią wspaniały dodatek do różnych potraw, w tym deserów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz