Wszyscy wiemy, że cukier to biała śmierć. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, aby całkowicie wyeliminować go z diety. Ale z korzyścią dla naszego zdrowia będzie niewątpliwie to, gdy chociaż częściowo będziemy zastępować go innymi produktami.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia podają, że 1,4 mld ludzi ma nadwagę, a ponad 500 milionów choruje na otyłość. Do niedawna sądzono, że przyczyną tego są tłuszcze. Ale okazuje się, że zjadamy ich coraz mniej. Niestety ich miejsce zaczął zajmować cukier.
Dostarcza nam tylko pustych kalorii (w 100g- 400kcal.) przy braku wartości odżywczych. Dlatego powiedzenie "cukier krzepi" już dawno straciło na wartości.
Nadmierna ilość cukru w diecie wpływa na otyłość bardziej niż nadmiar tłuszczów. Gdy jest go za dużo, zostaje przekształcony właśnie w tłuszcz.
Pamiętajmy też, że zamieniając „cukier kryształ” na cukier trzcinowy lub brązowy wcale nie wybieramy produktu zdrowszego.
To nie wszystko. Co gorsze dla nas, cukier niesie zagrożenie dla naszego zdrowia. Wywołuje miażdżycę, próchnicę, cukrzycę, osłabia odporność, zakwasza organizm, podnosi ciśnienie we krwi, poziom trójglicerydów i złego cholesterolu, powoduje niewydolność miażdżycową kończyn dolnych, sprzyja powstawaniu wrzodów układu pokarmowego, wspomaga wzrost komórek rakowych (nowotwory jako "paliwo" wybierają glukozę), organizm szybciej starzeje się, gdyż dieta bogata w cukry proste powoduje szybsze wyczerpanie się rezerw kolagenu. Cukier wzmaga „wyciąganie” wapnia z kości.
Lista jego grzeszków jest bardzo długa. Dlatego im wcześniej zmienimy nasze nawyki żywieniowe związane z cukrem tym lepiej dla nas a zwłaszcza dla dzieci, które niestety są "przesładzane".
Ale nie wystarczy tylko uważać na ilość spożywanych słodyczy albo unikać słodzenia napojów, by eliminować nadmiaru cukru w diecie. Ponieważ można go znaleźć w wielu produktach i pod różną postacią.Do naszej diety cukier trafia wraz z tzw. gotowymi produktami, które kupujemy w sklepach. Jest bowiem dodawany w trakcie produkcji na co nie mamy wpływu. Nie jest łatwo wykryć go w produktach spożywczych, nie zawsze jest wymieniany albo informacja umieszczona jest bardzo małym drukiem, ukrywa się też wśród węglowodanów.
Ale mamy wpływ na to co kupujemy. Co więc robić? Uzbrójmy się w czas i cierpliwość i nauczmy się czytać etykiety na opakowaniach. Na początku będzie trochę trudno ale z czasem dojdziemy do wprawy.
Pamiętajmy, że spożywamy całą masę cukru z różnych źródeł, np. w płatkach śniadaniowych, pieczywie białym, cukierniczym, w napojach, w nabiale, sokach z półek sklepowych, nawet w nuggetsach z kurczaka, pasztetach, sosach. Dodawany jest też do tzw. produktów dietetycznych jak sucharki, wafle ryżowe, biszkopty.
Jeżeli do słodzenia używamy 3 łyżeczek cukru na dzień , do tego dochodzi cukier w żywności, którą spożywamy, to niestety ale musimy liczyć się z tym, że nasz waga wzrośnie od 3 kg. do więcej w ciągu roku.
Czym więc słodzić?
Przede wszystkim:- MIÓD- ale ten z pewnego źródła, przy okazji dobrze pamiętać, że miody działają także na różne schorzenia. Jednak przy nadwadze czy otyłości również miód należy prawie wyeliminować.
- KSYLITOL - cukier z brzozy, chociaż w 100 gramach zawiera 200ckal. to jednak w przeciwieństwie do cukru daje niskie wyrzuty insuliny z trzustki. Wzmacnia układ immunologiczny, broni przed chronicznymi chorobami , zwiększa przyswajanie wapnia, opóźnia proces starzenia się (do 3 łyżeczek na dzień). Ksylitol nadaje się do pieczenia ciast ale nie drożdżowych (drożdże nie rosną w jego obecności)
- SOK KLONOWY - lub syrop zawiera wapń, magnez, , fosfor, potas i mangan oraz witaminy z grupy B, niacynę, biotynę i kwas foliowy
- STEWIA - praktycznie bezkaloryczna. Najwartościowsze są liście zielone. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę C oraz magnez, wapń, żelazo, chrom, potas, cynk, , selen, a także tłuszcze i białka.
- MELASA z trzciny - w postaci syropu lub stałej bryły. Jest dobrym źródłem żelaza niehemowego, dlatego jest polecana dla osób z anemią kobiet w ciąży i karmiących oraz rekonwalescentów i sportowców. Ma też wiele innych korzystnych dla zdrowia właściwości.
Również słodkie napoje dostarczają organizmowi fruktozę szybciej, niż ten jest w stanie sobie z nią poradzić. Badania potwierdzają jej korzystne działanie na mięsień sercowy.
Fruktoza jest słodsza od cukru. Dlatego należy jej dodawać około 40% mniej niż cukru. Dzięki temu kaloryczność naszych wypieków, deserów i przetworów będzie niższa od tych dosładzanych cukrem.
Fruktoza jest słodsza od cukru. Dlatego należy jej dodawać około 40% mniej niż cukru. Dzięki temu kaloryczność naszych wypieków, deserów i przetworów będzie niższa od tych dosładzanych cukrem.
Oprócz wyżej wymienionych trzeba wspomnieć również o słodach jęczmiennym i ryżowym, syropie z agawy, syropie daktylowym, cukrze nierafinowanym,
Należy też pamiętać, że im słodszy owoc spożywamy, dostarczamy tym samym więcej cukru.
Próbujmy ograniczyć spożycie cukrów prostych . W jaki sposób?
- Nie omijajmy posiłków ( trzy główne i dwa w formie przekąsek) - zapobiega to napadom "wilczego głodu".
- Czytajmy i analizujmy dokładnie etykiety na produktach, zwracając uwagę na dodatek cukrów prostych, również w postaci syropów glukozowych i fruktozowych.
- Unikajmy produktów wysokoprzetworzonych, w których ukryte są duże ilości cukru.
- Unikajmy picia słodzonych soków i napojów gazowanych na korzyść wody mineralnej.
- Zamiast słodyczy kupujmy świeże i suszone owoce.
- Pamiętajmy o aktywności fizycznej.
Już nawet piętnastominutowy spacer pozwala pozbyć się pokusy sięgnięcia po słodycze.
Dlaczego więc chociaż wiemy, że cukier zabija, to z każdym rokiem spożywamy go coraz więcej?
Chyba po prostu nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo możemy zniszczyć sobie zdrowie spożywając nadmiernie cukry proste.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz