ARYSTOTELES
"Aby właściwie zrozumieć człowieka, musimy najpierw zrozumieć środowisko, w którym żyje".
Dla nas wszystkich bardzo dobrze byłoby, gdybyśmy mieli takich lekarzy i naukowców, którzy leczą przyczyny a nie objawy chorób.
Jak wiemy, aby żyć musimy odżywiać się. Zmienia się nasz sposób życia i dlatego musi zmienić się nasz sposób żywienia.
Ale nie wystarczy odżywiać się zdrowo. Często zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest trudna do zrealizowania. Tym bardziej, że poglądy na to, co jest zdrowe ciągle zmieniają się.
Odchodzimy od gotowania w domu, niewielu ma dostęp do produktów wyhodowanych na wsi aby spożywać je codziennie i nie ma czasu aby zadbać o żywienie naprawdę zdrową żywnością. Takie czasy.
Żyjemy za szybko ale czy na pewno dłużej i w stosunku do kogo? Dziś długo żyją ci, którzy odżywiają się względnie zdrowo i wzrastają w miarę czystym środowisku. A nasze środowisko jakie jest, dobrze wiemy.
Dowiedziono, że choroby cywilizacyjne są następstwem stylu życia. Dlatego tak ważne jest co jemy, czym oddychamy i jaki jest stan naszego środowiska. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ. Ale zawsze można zrobić coś więcej aby nieuleczalne stało się wyleczalne.
Nobliści mówią np. o miażdżycy jak o chorobie o względnie łatwej wyleczalności. Podobnie jest z reumatyzmem, alergią, astmą czy galopującą osteoporozą.
Siedzący tryb życia, konsumpcja żywności przetworzonej przemysłowo, stres i wiele innych czynników sprawia, że stale brakuje nam wielu składników w diecie tak potrzebnych aby utrzymać niezbędną równowagę (homeostazę) w organizmie.
Na szczęście coraz więcej ludzi interesuje się prawidłową dietą np. kuchnią śródziemnomorską, wzbogacaniem potraw przyprawami, dbają o swoją sylwetkę uprawiając sport.
Możemy też wybierać żywność wzbogaconą w witaminy, składniki mineralne i mikropierwiastki.
W odpowiedzi na te potrzeby powstały produkty nazywane SUPLEMENTAMI
Są to produkty złożone z substancji odżywczych, tak więc są uzupełnieniem żywności. Stanowią skoncentrowane źródło witamin, minerałów i innych substancji.
Celem ich stosowania nie jest leczenie chorób. Powinni z nich korzystać przede wszystkim ludzie zdrowi.
Pełnią rolę ochronną, zmniejszając skutki działania czynników ryzyka prowadzących do powstania choroby.
Są produkowane z koncentratów substancji obecnych w normalnej żywności. Zawierają witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, probiotyki, błonnik czy substancje roślinne.
Używając ich należy oczywiście przestrzegać odpowiednich dawek.
Można usłyszeć zdanie, że wszystko czego potrzebujesz dostarczy ci zbilansowana dieta. Ale jak wielu z nas ją stosuje? Pamiętajmy też, że nawet dobrze dobrana dieta nie pokryje w pełni braku pewnych składników, jeśli jest ich za mało w środowisku (w Polsce brakuje np. jodu czy selenu). Braki różnych ważnych składników diety mogą mieć też charakter sezonowy.
Nie wszyscy stosujemy zasadę 5 porcji warzyw i owoców dziennie, chociaż coraz więcej mówi się na ten temat, widząc jak wyglądają i czym karmią się choćby nasze dzieci i młodzież, nie mówiąc o nas samych.
Dlatego właśnie korzystanie z suplementów jest nieodłącznie związane ze zdrowym stylem życia. A do tego należy dołączyć oczywiście aktywność fizyczną w dowolnej formie.
Podsumowując:
Suplementy diety mające wyeliminować skutki niedoboru pewnych składników diety, powinny zawierać:
- minerały, których brakuje w środowisku (magnez, selen, jod)
- składniki potrzebne populacji starzejącej się
- składniki zmniejszające ryzyko chorób degeneracyjnych
- środki wspomagające odchudzanie
W POLSCE NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ NIEDOBORY :
- JODU
- SELENU
- MAGNEZU
- CYNKU
- WITAMINY C (zwłaszcza w miesiącach zimowych)
- BŁONNIKA
Najlepiej byłoby na początku wykonać ANALIZĘ PIERWIASTKOWĄ WŁOSA, która jest najlepszą metodą oceny stanu mineralnego organizmu, o czym pisałam w innym poście.
Przedstawione tu informacje nie stanowią porady lekarskiej, służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz