Pochodzi z Azji. Jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Był powszechnie uprawiany w starożytności w Chinach, Rzymie czy Grecji. Jest jednym z najstarszych środków leczniczych. Hipokrates polecał czosnek jako lek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. Używali go Egipcjanie, stosując jako środek bakteriobójczy, wzmacniający siły i podawali go budującym piramidy.
Dziś nie ma wątpliwości co do niesamowitych jego właściwości. Posiada około 200 substancji wartościowych dla zdrowia czyli składniki mineralne, witaminy ( C, PP, B1, B2, B3, prowitamina A), mikroelementy (miedź, żelazo), wapń, potas, magnez, rzadkie pierwiastki jak nikiel, kobalt, chrom, selen, german, aminokwasy, lotne związki siarkowe, białko, błonnik. ( Związki lotne hamują rozwój drobnoustrojów a ich działanie bakteriobójcze jest nawet silniejsze niż antybiotyków). Znajdują się w nim naturalne antyoksydanty. Działa leczniczo i profilaktycznie przy zatruciach ołowiem.
Substancje w nim zawarte wzmacniają nasz system obronny. Reguluje florę bakteryjną. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Pomaga w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Wpływa na poprawę krążenia skórnego, mózgowego,
wieńcowego oraz w obrębie kończyn. Poprawia krążenie krwi w całym organizmie, działa przeciwzakrzepowo. Jest szczególnie polecany cukrzykom gdyż silnie oddziałuje na trzustkę i pobudza ją do wydzielania insuliny. Obniża więc stężenie cukru we krwi. Obniża też poziom tłuszczu (zwiększa rozpad tłuszczów i eliminację produktów jego rozpadu przez przewód pokarmowy) i cholesterolu we krwi. Codzienna porcja może obniżyć stężenie cholesterolu do około 12%.
codzienne
zjadanie czosnku może obniżyć stężenie cholesterolu o 9–12 procent. -
See more at:
http://www.digest.com.pl/jadalny-antybiotyk-i-pomoc-dla-serca#sthash.gpI2Wk2n.dpuf
codzienne
zjadanie czosnku może obniżyć stężenie cholesterolu o 9–12 procent. -
See more at:
http://www.digest.com.pl/jadalny-antybiotyk-i-pomoc-dla-serca#sthash.gpI2Wk2n.dpufOczyszcza krew chroniąc nas przed działaniem toksyn. Usuwa metale ciężkie jak rtęć czy ołów. Ma działanie antyoksydacyjne. Opóźnia proces starzenia się tkanek. Zapobiega chorobom nowotworowym, jak nowotwór żołądka, gruczołu krokowego, raka jelita - działanie zawartej w nim alicyny, która usuwa z jelit toksyny mogące zainicjować rozwój nowotworu ( testy laboratoryjne sugerują, że regularne
spożywanie tego warzywa powinno być ważnym elementem profilaktyki
antynowotworowej). Skutecznie rozprawia się z pasożytami. Zapobiega grypie, kaszlowi, przeziębieniu oraz skutecznie obniża gorączkę i łagodzi bóle głowy, ułatwia zasypianie (ze względu na obniżanie ciśnienia, nie powinny go nadużywać osoby o niskim ciśnieniu). Pomaga w gojeniu ran, dezynfekuje drogi moczowe. Może być stosowany jako opatrunek na trudno gojące się rany, oparzenia, owrzodzenia, grzybice skóry. Ma również działanie przeciwalergiczne.
Miazga czosnku neutralizuje wprowadzony jad osy, komara, pszczoły, kleszcza a nawet skorpionów i żmij, należy jednak przyłożyć ją szybko po ukąszeniu. Leczy rany oparzeniowe (w postaci żelu).
Zażywanie i stosowanie czosnku nie wykazuje działań ubocznych ale może wchodzić w interakcję w niektórymi lekami.
Najcenniejsze właściwości ma czosnek surowy. Optymalna dzienna dawka to 1-3 ząbków czosnku. Można tez przygotować leczniczą nalewkę i mleczko czosnkowe. O tym w następnym poście.
Jak wiadomo częstym problemem przy spożywaniu czosnku jest jego intensywny zapach . Ale wiemy, że są na niego sposoby. Dobrze jest jedząc czosnek popijać go mlekiem. Nieprzyjemną woń niweluje zielona natka pietruszki,
jogurt,
tymianek,
mięta,
goździki,
czerwone wino,
trybula ogrodowa,
skórka z cytryny lub z pomarańczy,
jabłko,
seler,
kminek,
zielona fasola, imbir, miód, ziarna kawy. Pobyt w saunie skutecznie oczyści ciało z zapachu.
Bezzapachowy czosnek zawierają suplementy. Dobrze jest wiedzieć na jakich ziemiach jest uprawiany i zbierany.
W codziennej diecie, profilaktycznie należy zażywać go w ilości 400-500mg. dla dzieci 350mg. W czasie choroby dawkę należy znacznie zwiększyć. Przeciwwskazania w stosowaniu dotyczą osób z ostrymi nieżytami żołądka i jelit i ze skłonnością do niskiego ciśnienia.
Nie można też zapominać o tym, że czosnek jest doskonałą przyprawą do mięs, sosów, sałatek, dipów, marynat, zup, wędlin. Możliwości zastosowania w kuchni jest mnóstwo. Jest jedną z głównych przypraw w kuchni śródziemnomorskiej, chińskiej czy hinduskiej. W znaczący sposób podnosi on walory smakowe przygotowanych potraw a do baraniny np.jest wręcz niezbędny. Jest doskonałym naturalnym konserwantem.
Aby wykorzystać dobroczynne właściwości allicyny należy go zmiażdżyć,
odstawić na ok. 10 minut po czym spożywać w postaci surowej lub poddawać szybkiej, kilkuminutowej obróbce cieplnej aby nie pozbawić go właściwości bakteriobójczych. (Obróbka cieplna nie wpływa na utratę właściwości grzybobójczych i antyutleniających).
Mimo nieprzyjemnego zapach warto włączyć go do diety na pewno wyjdzie to nam na zdrowie.
codzienne
zjadanie czosnku może obniżyć stężenie cholesterolu o 9–12 procent. -
See more at:
http://www.digest.com.pl/jadalny-antybiotyk-i-pomoc-dla-serca#sthash.gpI2Wk2n.dpuf
Jednym
z ważniejszych jest alliina, związek zawierający siarkę, który jest
przekształcany w allicynę, kiedy cebule (ząbki) są miażdżone lub
przeżuwane. Naukowcy są zdania, że to dzięki allicynie czosnek ma
antybiotykowe właściwości oraz korzystny wpływ na serce. - See more at:
http://www.digest.com.pl/jadalny-antybiotyk-i-pomoc-dla-serca#sthash.gpI2Wk2n.dpuf
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz